Podlaski ZPN zwycięzcą Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży chłopców U-14
ango | 2022-07-05 16:29:18

W finale turnieju o Puchar im. K. Deyny zawodnicy z Podlasia pokonali 5-2 Śląski Związek Piłki Nożnej po czterech bramkach Oskara Pietuszewskiego i jednej Konrada Sobolewskiego.

Sędziował Dariusz Wanat. Widzów 200.
Żółte kartki: Pietuszewski, Kuprianowicz, Paweł Cimochowicz (trener) - Machura, Mrózek.
Podlaski ZPN: Dołkin - Sowulewski, Bobowski, Steckiewicz, Chyliński (64 Sobolewski), Kuprianowicz, Michałowski (80 Klimowicz), Łukasiewicz, Łupiński (80 Chilmon), Levy (62 Kułakowski), Pietuszewski.
Śląski ZPN: Mrożek - Machura, Mirowski, Mazanek (41 Podwysocki), Siuda, Małota, Dymytryszyn, Ruszkiewicz, Uchroński (69 Gielza), Ciućka, Filec.

Złote medale odebrali piłkarze Podlaskiego ZPN, którzy w zawodach tak wysokiej rangi na podium stawali... 28 lat temu. Wówczas brylowali zawodnicy urodzeni w połowie lat 70., a główne role odgrywali m.in. Marek Citko, Jacek Chańko czy Radosław Sobolewski. Teraz doczekali się godnych następców, bo choć w finale niesamowitą klasę pokazał Oskar Pietuszewski, to w ekipie z Podlasia występowało jeszcze kilku graczy rokujących na wielkich zawodników. Ale po kolei. Gracze Pomorskiego ZPN ruszyli na ekipę Śląskiego ZPN od początku i uzyskali znaczną przewagę. Jej efektem był gol Pietuszewskiego, który ładnym strzałem głową pokonał bramkarz rywala. Po kwadransie gracze ze Śląska opanowali sytuację i wypracowali sobie trzy znakomite okazje bramkowe, zwłaszcza uderzenie Adama Ciućki z rzutu wolnego znamionowało wysoką klasę gracza z Żywca. W 33. minucie sprawy w swoje ręcę wziął wspomniany Pietuszewski, który wywalczył rzut karny i go wykorzystał. Po chwili Jaco Levy zmarnował stuprocentową okazję i wydawało się, że Podlasie wygra ten mecz bez większego wysiłku.
Gracze Śląskiego ZPN pokazali po przerwie charakter. Wprawdzie mecz powinien "zamknąć" Pietuszewski, który w 42. minucie zmarnował sytuację sam na sam, ale potem dominowali rywale. Najpierw po akcji Małoty piłkę do bramki skierował Uchroński, a kilka minut później Machura uderzył pod poprzeczkę nie do obrony. Podlasie było na deskach, jednak uniknęło nokautu. Dopisało im szczęście, bo gracze ze Śląska wypracowali dwie wyborne okazje, ale żadnej nie wykorzystali. Potem znów błysnął Pietuszewski, który ponownie wywalczył karnego i wyprowadził zespół na prowadzenie, następnie najpierw zachował się samolubnie w polu karnym, by po chwili ośmieszyć... pięciu graczy przeciwnika i przypieczętować wygraną swojej drużyny. W doliczonym czasie gry na listę strzelców wpisał się jeszcze Konrad Sobolewski.
Puchar zwycięcom wręczył prezes Podlaskiego ZPN Sławomir Kopczewski, a wicemistrzów nagrodził prezes Śląskiego ZPN i wiceprezes PZPN Henryk Kula.
Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Karola Dołkina (Podlaski ZPN), a statuetkę króla strzelców i MVP turnieju odebrał Oskar Pietuszewski (Podlaski ZPN).

Mecz o 3. miejsce, Zabierzów:
Wielkopolski ZPN - Zachodniopomorski ZPN 0-3 (0-1)
0-1 Osowski 40
0-2 Osowski 45
0-3 Ignatowicz 76
Wielkopolski ZPN: Kluj - Górczyński (80 Węzik), Falkiewicz, Grześkowiak, Czajkowski (41 Modrak), Janyszka (53 Kucz), Śledziński (80 Śliwiński), Dudek, Majewski, Nowak, Szymczak (41 Fąferek).
Zachodniopomorski ZPN: Szpaler - Klimkiewicz, Morawiak, Zawadzki, Drećko (77 Koziński), Kulpa (58 Saszak), Rogowski (60 Ignatowicz), Jóźwiak, Osowski, Waligóra (73 Szymański), Jacuła (41 Ginter, 70 Szulc).
Sędziował Artur Dudek (Kraków). Widzów 150.

Pierwsza połowa meczu o trzecie miejsce mogła się podobać. Obie drużyny nastawiły się na grę do przodu, nie kalkulowały, co w efekcie przełożyło się na sporą liczbę sytuacji. Wielkopolanie zagrozili bramce przeciwnika trzykrotnie, ale za każdym razem znakomicie spisywał się bramkarz. Goście odpowiedzieli dwoma uderzeniami, po których piłka odbijała się od słupka, także bramkarz Wielkopolski dwoił się i troił, by nie przepuścić piłki do bramki. W 40. minucie nie miał jednak nic do powiedzenia, gdy Michał Osowski ulokował piłkę w samym okienku!

Druga połowa rozpoczęła się od zdecydowanych ataków graczy Zachodniopomorskiego ZPN i szybko Osowski po raz drugi wpisał się na listę strzelców popisując się przytomną dobitką. Gracze z Wielkopolski próbowali odrabiać straty, jednak czynili to bez werwy, choćby takiej, z jaką walczyli w pierwszych 40 minutach. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się w 76. minucie, gdy bardzo ładnym strzałem popisał się Ignatowicz.

Puchar za trzecie miejsce wręczył ekipie wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Jerzy Nagawiecki, natomiast brązowe medale byli reprezentanci Polski: Ryszard Czerwiec, Marek Motyka, Arkadiusz GłowackiPiotr Skrobowski oraz były gracz Wisły Kraków Dariusz Marzec.