Olimpiada Młodzieży: Wygrana Małopolski ze Świętokrzyskiem
info_foto
rk | 2022-06-30 13:33:25

Reprezentacja Małopolskiego ZPN pokonała Świętokrzyski ZPN 2-0 na inaugurację finałowego turnieju piłkarskiego chłopców w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Małopolska 2022. Jutro rywalem będzie Wielkopolski ZPN, a w niedzielę Podlaski ZPN.

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022
  Piłka nożna chłopców U-14 (rocznik 2008) - Puchar im. Kazimierza Deyny

Małopolska rozpoczęła od zwycięstwa

Dziś w Zabierzowie, Krzeszowicach, Olkuszu i Kluczach rozpoczął się finałowy turniej piłki nożnej chłopców w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To jednocześnie finał rozgrywek PZPN o Puchar im. Kazimierza Górskiego.

Reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zaczęła zmagania od zwycięstwa nad reprezentacją Świętokrzyskiego ZPN w Zabierzowie. Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków Kadry MZPN, w 4. minucie gola zdobył nawet Filip Przybyłko, ale sędzia go nie uznał dopatrując się spalonego. W 10. minucie trener gości Piotr Dejworek zmuszony był dokonać zmiany, po chwili sędzia zarządził przerwę na uzupełnienie płynów i po tych wydarzeniach groźniejsi byli gracze Świętokrzyskiego ZPN, którzy także zdobyli bramkę, ale z podobnego powodu nie uznał jej arbiter.

Regulaminową przerwę zdecydowanie lepiej wykorzystał trener Kadry MZPN Marcin Pasionek, zmienił ustawienie zespołu, wprowadzając do gry Bruno Skoczka, który został wysuniętym napastnikiem. Małopolska z miejsca uzyskała znaczną przewagę i już w 42. minucie Skoczek posłał piłkę obok słupka. Po chwili bramkarza rywala zatrudnił na poważnie Jan Leptak. Za trzecim razem Małopolanom dopisało szczęście, gdy po dośrodkowaniu Marcela Kopyckiego z rzutu rożnego piłkę głową do siatki skierował Oskar Jacak. Gospodarze poszli za ciosem i po strzale Kopyckiego podwyższyli rezultat. Gracze Świętokrzyskiego ZPN przebudzili się dopiero w końcówce meczu, gdy Adrian Tyrała znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale Dawid Krysa popisał się udaną interwencją.

W piątek Kadra MZPN o godzinie 11 zmierzy się na stadionie w Krzeszowicach z kadrą Wielkopolskiego ZPN, która dziś zremisowała z Podlaskim ZPN 1-1.

Małopolski ZPN - Świętokrzyski ZPN 2-0 (0-0)
1-0 Oskar Jacak 56 (głową)
2-0 Marcel Kopycki 64
Sędziowali: Sebastian Godek oraz Miłosz Cygan i Bartosz Główczyk. Żółte kartki: Gałek - Sikora, K. Minuczyc. Widzów 150.
Małopolski ZPN: Krysa - Gałek, Urbański, Stareńczak, Furman - Bil (41 Skoczek), Lepak (41 Semik), Jacak (65 Doniec), Koral (52 Kopycki), Małek (56 Rzepka) - Przybyłko.
Świętokrzyski ZPN: Nowak - Nowakowski (9 J. Minuczyc), Nasternak, Zięja (75 Kasprowicz), Sabat - Plisak, Serafin, Sikora (71 Galera), Szymański - Molęda (60 Muszyński), K. Minuczyc (68 Tyrała).

W innym meczu gr. I:
Krzeszowice: Wielkopolski ZPN - Podlaski ZPN 1-1, karne 5-4

1-0 Eryk Śledziński 29
1-1 Łukasz Steczkiewicz 80+1

Minister Jacek Osuch gościem XXVIII Olimpiady Młodzieży w Kluczach

Zmagania futbolistów, uczestników XXVIII Olimpiady Młodzieży, rozpoczęte. Na starcie rywalizacji o Puchar im. Kazimierz Deyny stanęło osiem reprezentacji Wojewódzkich ZPN, zawodników U-14 (rocznik 2008 i młodsi), zwycięzców eliminacji grupowych. Arenami OOM w piłce nożnej są boiska położone w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej: w Zabierzowie, Krzeszowicach, Olkuszu i Kluczach.
I to właśnie w Kluczach zainaugurowano turniej piłkarski OOM. Gościem uroczystości był wiceminister sportu i turystyki, poseł na Sejm RP Jacek Osuch oraz wójt gminy Klucze Norbert Bień. Minister rozmawiał ze szkoleniowcami ekip z Bydgoszczy i Szczecina, przyglądał się zmaganiom młodych futbolistów reprezentujących Zachodniopomorski i Kujawsko-Pomorski ZPN, chwalił wysoki poziom sportowy zawodów oraz ich wzorową organizację. Na koniec min. Osuch życzył młodym piłkarzom wielu goli i efektownych zwycięstw oraz zapowiedział swój udział na kolejnych stadionach OOM.

Powróćmy do wydarzeń na boisku. W meczu reprezentacji U-14 pomiędzy Kujawsko-Pomorskim ZPN a Zachodniopomorskim ZPN padł wynik 1-2 (0-0).
Kujawsko-Pomorski ZPN - Zachodniopomorski ZPN 1-2 (0-0)
0-1 Michał Osowski 68
0-2 Maksymilian Jóźwiak 79
1-2 Bartosz Pieczka 80+1 (karny)
Interesujący mecz, grany w upalnym słońcu, śledziło ok. 150 widzów.