Taką możliwość dopuszcza uchwała Zarządu PZPN nr XI/285 z 22 listopada 2013 r. w sprawie reorganizacji III ligi od sezonu 2016/2017 i kluby Małopolski oraz Świętokrzyskiego z tego skwapliwie skorzystały. Oznacza to, że w tym sezonie degradacją zostaną dotknięte tylko trzy zespoły (z miejsc 16, 17 i 18), zamiast pięciu. Ilość drużyn spadających może jednak ulec zwiększeniu nawet o trzy, jeśli w II lidze nie utrzymają się Limanovia i Garbarnia, a mistrz III ligi nie wywalczy awansu w barażach.
Małopolski i Świętokrzyski ZPN zwrócą się jeszcze formalnie do PZPN z wnioskiem o akceptację rozgrywek III-ligowych w kolejnych dwóch sezonach z udziałem 18 drużyn.
Dzisiaj ustalony został także dziś wstępny terminarz rundy wiosennej w III lidze. Zgodnie z regulaminem, kluby mają jeszcze czas na korekty. Oficjalny terminarz zostanie ogłoszony na stronie internetowej MZPN 1 marca br., czyli na dwa tygodnie przed inauguracją drugiej części sezonu.
W dyskusji wiele uwagi poświęcono sprawom bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich. Gospodarz dzisiejszego spotkania, prezes MZPN Ryszard Niemiec, stwierdził: - Troska klubów o bezpieczeństwo powinna być w dzisiejszych czasach taka sama jak troska o wynik sportowy. Mamy bowiem do czynienia z powolutkim przeciekaniem obyczajowości z wyższych lig, która już dawno osiągnęła pułap patologiczny.
Obecny na spotkaniu nadkomisarz Robert Spólak, naczelnik Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podkreślił wzorową współpracę z MZPN. - Jesteśmy często wymagający wobec klubów, ale naszym zadaniem nie jest zabijanie sportu, a wyłącznie przestrzeganie prawa. Sami spraw bezpieczeństwa na meczach piłkarskich jednak nie rozwiążemy - powiedział. Nadkomisarz Mariusz Mazurek ze Sztabu KWP przypomniał przedstawicielom klubów, że ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych narzuca od tego roku konieczność zabezpieczenia systemu identyfikacji publiczności, co spędza sen z powiek wielu organizatorom zawodów. Głos zabierali także Janusz Jankowski, z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Marian Cebula, przewodniczący Komisji MZPN ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich.
Małopolski ZPN na dzisiejszym spotkaniu reprezentowali m.in. prezes Ryszard Niemiec oraz wiceprezesi Jerzy Kowalski i Tadeusz Kędzior, Świętokrzyski ZPN - wiceprezesi Sławomir Trybek i Paweł Rybus.
(RK)
Wstępny terminarz rundy wiosennej w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej - TUTAJ
Od lewej: nadkomisarz Mariusz Mazurek - ekspert Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, nadkomisarz Robert Spólak - naczelnik Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Sławomir Trybek - wiceprezes Świętokrzyskiego ZPN, Ryszard Niemiec - prezes Małopolskiego ZPN, Jerzy Kowalski - wiceprezes ds. organizacyjnych MZPN i Tadeusz Kędzior - wiceprezes ds. finansowych MZPN. Fot. AnGo
Przemawia Janusz Jankowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego; z prawej Marian Cebula, przewodniczący Komisji MZPN ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich. Fot. AnGo
Działacze z Muszyny i Poronina. Fot. AnGo
Przedstawiciele Dalinu Myślenice (Krzysztof Bukalski, Krzysztof Kmiecik), Beskidu Andrychów (Jan Witkowski), Granatu Skarżysko-Kamienna (Marek Gajda) i Korony Kielce (Łukasz Foks). Fot. AnGo
Pierwszy z lewej Paweł Rybus - wiceprezes Świętokrzyskiego ZPN. Fot. AnGo