PUCHAR TYMBARKU: Aserekteam Gorlice z brązowymi medalami
rk | 2022-06-15 23:41:20

Piękny sukces odnieśli młodzi piłkarze Aserekteamu Gorlice w finałach XXII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku! Gorliczanie zdobyli w Warszawie brązowe medale w kategorii U-10, a Adam Smoła został królem strzelców. Gratulacje!

Zespoły dziewcząt AZS UJ Kraków i Respektu Myślenice uplasowały się na wysokich 6. miejscach w kategoriach odpowiednio U-10 i U-12. Dodatkowo Ania Filipek z Respektu zdobyli tytuł najlepszej strzelczyni.

Warto też docenić dobrą grę drużyny SP 2 Zakopane, która co prawda zajęła dopiero 16. miejsce, ale jako jedyna w turnieju pokonała (jeszcze w rozgrywkach grupowych) SP 5 Gdańsk, późniejszych triumfatorów w kategorii U-12 chłopców.

Finał Ogólnopolski XXII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

***

14 czerwca na PGE Narodowym poznaliśmy najlepsze w Polsce piłkarskie drużyny chłopców i dziewcząt w grupach wiekowych do 10 i 12 lat. Wielki Finał XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” odbył się w atmosferze prawdziwego piłkarskiego święta, a młodych piłkarzy i piłkarki zagrzewał do gry gorący doping kibiców. Wśród nich nie zabrakło także wyjątkowych osobistości na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezesem PZPN Cezarym Kuleszą. Tytuł mistrzów oraz nagrodę główną, czyli spotkanie z piłkarzami reprezentacji i bilety na wrześniowy mecz Ligi Narodów Polska – Holandia, wywalczyli chłopcy z SP 18 Mamy Talenty Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, kategoria U10) i SP 5 Gdańsk (woj. pomorskie, U12), a także dziewczynki z UKKS Katowice (woj. śląskie, U10) oraz Beniaminka Krosno (woj. podkarpackie, U12).

Wielki Finał na PGE Narodowym był zwieńczeniem trzydniowych rozgrywek w ramach Finału Ogólnopolskiego XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Zanim jednak rywalizacja przeniosła się na największy piłkarski stadion w Polsce, mistrzowie i mistrzynie województw przez dwa dni grali ze sobą na obiektach warszawskiego Hutnika. 12 czerwca na starcie stanęły 64 drużyny, które wcześniej nie miały sobie równych na etapie gminnym, powiatowym i
wojewódzkim. Dla każdej z nich udział w Finale Ogólnopolskim był szansą na przeżycie niezapomnianej przygody, spełnienie marzeń, ale również niepowtarzalną okazją, by zaprezentować nieprzeciętne umiejętności m.in. przed selekcjonerami kobiecej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Rozgrywkom finałowym na stadionie Hutnika towarzyszyło również wiele atrakcji, w tym m.in. możliwość wspólnego kibicowania polskiej kadrze w rywalizacji z reprezentacją Anglii w meczu finałowym Amp Futbol Cup 2022, który został rozegrany 12 czerwca i zakończył się okazałym zwycięstwem Biało-Czerwonych (4:0).

14 czerwca przed południem najlepsi z najlepszych, czyli po dwa zespoły chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12, wybiegli na murawę PGE Narodowego. Spotkania finałowe miały wyjątkową oprawę, nie tylko ze względu na miejsce rozgrywek, czyli największy i jeden z najpiękniejszych stadionów piłkarskich w kraju. Wyjątkowy był również sam moment rywalizacji, ponieważ finaliści i finalistki zagrali na murawie Narodowego zaledwie kilka godzin przed spotkaniem reprezentacji Polski z Belgią, w ramach Ligi Narodów. Rangę wydarzenia podniosła także transmisja w TVP Sport oraz obecność zawodowych sędziów, którzy – podobnie jak we wcześniejszych etapach Turnieju – nie zabrali ze sobą żółtych i czerwonych kartek. Zamiast nich rozdawali zielone kartoniki za postawę zgodną z duchem fair play.

Pierwszy gwizdek zabrzmiał już o godzinie 9:30, gdy odbył się inaugurujący rozgrywki finał dziewcząt w kategorii do 10 lat. Po emocjonującym spotkaniu górą była drużyna UKKS Katowice, która pokonała 6:3 zespół 1KS Ślęza Wrocław. Po nich na murawę PGE Narodowego wybiegły finałowe ekipy w kategorii U-10 chłopców. W zaciętej rywalizacji zespołów SP18 Mamy Talenty Olsztyn oraz łódzkiej MG13 zwycięska okazała się drużyna z Warmii i Mazur, kończąc mecz z wynikiem 3:2. Kolejny finał dziewcząt w kategorii 12-latków okazał się zwycięski dla zespołu Beniaminka Krosno, który w meczu o trofeum wygrał 1:0 z ekipą UKKS Katowice. Zwieńczeniem spotkań finałowych było spotkanie zespołów SP 16 Lublin oraz SP 5 Gdańsk, które w kategorii chłopców do lat 12 zmierzyły się ze sobą przed zgromadzoną na PGE Narodowym publicznością jako ostatnie. Spotkanie, zakończone rezultatem 7:0, zapewniło zwycięstwo ekipie z Pomorza, która po końcowym gwizdku cieszyła się z wygranej.

Wtorkowe zmagania młodych piłkarzy i piłkarek swoim dopingiem wspierali kibice, wśród których – jak co roku – nie zabrakło gości specjalnych. 14 czerwca na trybunach pojawili się m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda, który wręczył nagrody dla najlepszego zawodnika oraz zawodniczki Turnieju w kategoriach U-10 oraz U-12, a także prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski oraz CEO Grupy
Maspex Krzysztof Pawiński.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe wydarzenie piłkarskie dla dzieci w Europie, w którym udział wzięło do tej pory ponad 2,5 miliona dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zapisy do kolejnej edycji już we wrześniu. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym od 16 lat firma Tymbark, a brązowym sponsorem firma Electrolux. XXII edycja Turnieju odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym wydarzenia znalazły się Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia,
a także Ministerstwo Sportu i Turystyki, które współfinansuje wydarzenie.