Głównym tematem była reorganizacja rozgrywek w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych B1 w sezonie 2022/2023, co wymusza na związkach wojewódzkich Uchwała nr 7/2022 z dnia 2 marca 2022 roku Komisji ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek młodzieżowych szczebla centralnego w kategoriach wiekowych U-19, U-17 i U-15 od następnego sezonu.
Od jesieni rozgrywki szczebla centralnego będą prowadzone przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN w trzech kategoriach.
Centralna Liga Juniorów U-19 (w miejsce U-18)
Nadal jedna liga 16-zespołowa grająca system dwurundowym - runda jesienna i runda wiosenna (rewanżowa).
Zasady prowadzenia rozgrywek Ligi Makroregionalnej U-19 nie ulegają zmianie. Po rundzie jesiennej z Małopolskiej Ligi A1 awansują do Makro dwa zespoły, reszta rozegra wiosną 2022/2023 rundę rewanżową.
Centralna Liga Juniorów U-17
Tu następują największe zmiany. Zamiast 4 lig ośmiozespołowych grających osobno jesienią i osobno wiosną - powstaną dwie ligi po 16 drużyn - grupa I wschodnia (ZPN Lubelski, Łódzki, Małopolski, Mazowiecki, Podkarpacki, Podlaski, Świętokrzyski, Warmińsko-Mazurski) i grupa II zachodnia.
Rozgrywki CLJ U-17 prowadzone będą systemem dwurundowym - runda jesienna i runda wiosenna (rewanżowa).
Dopiero po rundzie wiosennej 2022/2023 do barażów (mecz i rewanż) przystąpi zwycięzca małopolskiej ligi B1.
Centralna Liga Juniorów U-15 - zasady nie ulegają zmianie
Tak jak dotychczas biorą udział 32 drużyny w 4 grupach po 8 zespołów. Drużyna z Małopolski zagra w grupie D z przedstawicielami Lubelskiego ZPN, Podkarpackiego ZPN i Świętokrzyskiego ZPN.
W rundzie jesiennej 2022/2023 każda drużyna rozgrywa z pozostałymi drużynami danej grupy dwa spotkania, jedno jako gospodarz, jedno jako gość.
Spadają z każdej grupy dwie drużyny, a ich miejsce zajmą dwa zespoły wyłonione w wyniku meczów barażowych pomiędzy właściwymi terytorialnie dla danej grupy mistrzami lig wojewódzkich w kategorii U-15 (C1).
W rundzie wiosennej 2022/2023 każda drużyna rozgrywa z pozostałymi drużynami danej grupy dwa spotkania, jedno jako gospodarz, jedno jako gość.
Spadają z każdej grupy dwie drużyny, a ich miejsce zajmą dwa zespoły wyłonione w wyniku meczów barażowych pomiędzy właściwymi terytorialnie dla danej grupy mistrzami lig wojewódzkich w kategorii U-14 (C2).
Awanse do spotkań barażowych drużyn z różnych kategorii (C1 jesienią i C2 wiosną) spowoduje zapewne utworzenie stałej ligi C2, co warto już teraz zasygnalizować.
UWAGA. Zestaw par i gospodarzy meczów barażowych wyłoni losowanie przeprowadzone przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN, na zasadach opracowanych przez ten organ.
Terminy rozegrania meczów barażowych zostaną wyznaczone przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN, z uwzględnieniem terminów zakończenia rozgrywek Lig Wojewódzkich w kategorii U-17 oraz U-15 (runda jesienna) i U-14 (runda wiosenna).
Dzisiejsze spotkanie w siedzibie MZPN służyło wypracowaniu - jak już wspomnieliśmy - formuły Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych w sezonie 2022/2023. Z dyskusji wyłoniła się propozycja utworzenia jednej, 16-zespołowej ligi grającej w weekendy systemem dwurundowym - runda jesienna i runda wiosenna (rewanżowa). Z obecnej I ligi w nowej lidze pozostałoby osiem drużyn, po dwie najlepsze z obu grup II ligi i cztery awansujące z tzw. lig makroregionalnych.
Następnym szczeblem w hierarchii rozgrywek byłyby wspomniane już ligi makroregionalne:
1. Tarnów, Brzesko, Brzesko, Żabno
2. Kraków, Olkusz, Myślenice, Wieliczka
3. Nowy Sącz, Limanowa, Gorlice, Podhale
4. Chrzanów, Oświęcim, Wadowice
Z ilu drużyn składałyby się ligi trudno w tej chwili przesądzać, ale jedno jest pewne - trzeba grać system jesień-wiosna i wyłonić mistrzów dopiero po rundzie wiosennej. Temat zapewne do dalszej dyskusji już z prezesami i koordynatorami poszczególnych Podokręgów.
W Małopolsce jest w rundzie wiosennej 15 lig B1 (rocznik 2005), w których gra 114 drużyn. Co ciekawe, na terenie Małopolskiego Związku Piłki Nożnej nie ma ani jednej ligi B2 (rocznik 2006), a np. na Mazowszu w rundzie wiosennej jest ich 15.
Kwintesencją dzisiejszej narady powinny być słowa dr. Bogdana Ciućmańskiego z AWF i członka Wydziału Szkolenia MZPN, który stwierdził, że junior powinien być traktowany potencjalnie jako senior. A czy zawsze tak jest?
(AnGo)
Fot. Asik