Cel konferencji, której organizatorami byli MZPN Podokręg w Nowym Sączu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu to poszerzenie wiedzy z zakresu szkolenia piłkarskiego, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska trenerskiego.
- Chcieliśmy, by to spotkanie stało na jak najwyższym poziomie. I udało się dzięki temu, że zaproszenie do udziału przyjęli najlepsi eksperci – stwierdził prezes Podokręgu Nowy Sącz Paweł Cieślicki rozpoczynając konferencję i przedstawiając prelegentów, Pawła Grycmanna, Miłosza Stępińskiego, Konrada Czapeczkę, Piotra Czecha, Roberta Marciniaka i Roberta Kasperczyka.
Pomocy logistycznej udzielił Wydział Szkolenia MZPN, a także Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN. Duży udział w organizacji mieli też rektor PWSZ, dr hab. Mariusz Cygnar, Zbigniew Małek - wykładowca IKF PWSZ, prezes uczelnianego AZS i członek Wydziału Szkolenia MZPN oraz Andrzej Kuźma, wiceprezes MZPN Podokręgu w Nowym Sączu.
Zbigniew Małek, wiceprzewodniczący Komisji Szkolenia MZPN Podokręgu w Nowym Sączu:
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i MZPN Podokręg w Nowym Sączu mają długą historię współpracy. W latach 2012-2016 organizowaliśmy już konferencje, ale nie były takiej rangi jak obecna, co widać po nazwiskach prelegentów i gości, którzy do nas dotarli. Rektor naszej uczelni jest bardzo otwarty na tego typu współpracę, o czym świadczy choćby zorganizowany u nas w ubiegłym roku kurs UEFA C.
Andrzej Kuźma, wiceprezes ds. szkolenia MZPN Podokręgu w Nowym Sączu:
- Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Mamy na sali dwustu licencjonowanych trenerów z powiatu tarnowskiego, Sądecczyzny, Podhala i Limanowszczyzny, a także dwudziestu współpracujących z nami studentów PWSZ w Nowym Sączu. Dziękuję wszystkim za wielką pracę przy przygotowaniu tej konferencji, bo udało się nam to zrobić zaledwie w trzy tygodnie.
Ryszard Kołtun, prezes MZPN:
- Cieszę się, że tu, w Nowym Sączu, otwieramy dziś sezon obejmujący aż siedem konferencji i osiem warsztatów, organizowanych w różnych ośrodkach Małopolski. Oferta dla wszystkich, którzy chcą się szkolić i poprawiać swój warsztat jest więc bogata, a trenerom mamy do zaoferowania współpracę z najlepszymi w tej branży. W Małopolsce pracuje prawie 4 tysiące trenerów, których zadaniem jest wychowanie i przygotowanie do gry młodych zawodników. Na szkolenie trenerów, kładziemy duży nacisk, w maju planujemy kolejne spotkanie w Małopolsce zachodniej, potem w Tarnowie i cztery kolejne w Krakowie, wszystko po to, by ułatwić trenerom dostęp do wiedzy.
Konferencja pt. „Łączy nas szkolenie” poświęcona była zagadnieniom taktycznym, motorycznym, fizjologicznym i psychologicznym współczesnej gry w piłkę nożną. Fakt, że można się było spotkać na żywo, a nie w formule online, wysoko ocenia dr Miłosz Stępiński. – Dobrze, że szkolenia możemy już robić w trakcie bezpośrednich spotkań, bo interakcja jest bardzo potrzebna – mówi trener reprezentacji Polski U-20 i wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. – Trener musi uczyć się całe życie. Mam nadzieję, że to, co przygotowałem, przyda się trenerom we współpracy z
młodzieżą. Patrząc po obsadzie, dziś naprawdę dużo można skorzystać – są tu trenerzy, psychologowie, motorycy, sędziowie.
W treningu pokazowym prowadzonym przez trenera U-20 Miłosza Stępińskiego brali udział juniorzy KS Dunajec, z trenerami Piotrem Pietruchem i Piotrem Zachariaszem.
Paweł Grycmann, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN:
- Dla mnie to zaszczyt, że mogę dziś przedstawić myśl szkoleniową szkoły trenerów PZPN, skąd zawsze powinno wychodzić wiele nowych idei, z których można czerpać w każdym ośrodku piłkarskim. Zdaniem trenerów UEFA Pro, jednym z największych deficytów młodych zawodników dołączających do zaplecza zespołów ekstraklasy są deficyty trenerów, kształcących ich w poprzednich etapach szkolenia. Widać to choćby po elementach techniki specjalnej, z którymi zawodnicy mają problemy. Jako trenerzy jesteśmy po to, by uczyć grać w piłkę nożną w zintegrowany sposób, obejmujący rozumienie gry, motorykę i technikę.
Na zakończenie konferencji prezes MZPN Podokręgu w Nowym Sączu Paweł Cieślicki w towarzystwie wiceprezesa Andrzeja Kuźmy podziękował prelegentom i zaproszonym gościom, wręczając pamiątkowe grawertony i okolicznościowe upominki.
BK (Podokręg Nowy Sącz)