Czwartoligowe baraże: Unia Tarnów w III lidze!
ango | 2021-06-29 19:59:11

Unia Tarnów uzyskała awans do III ligi. W pierwszym meczu barażowym wprawdzie przegrała w Skawinie z Wiślanami Jaśkowice 1-2, ale we wtorkowym rewanżu na własnym boisku zwyciężyła 4-0 (2-0) po dwóch bramkach Artura Białego oraz Łukasza Popieli i Tiago Lopesa.

Wygrana Unii powoduje, że do klasy okręgowej spada z IV ligi zachodniej 6. zespoł - LKS Śledziejowice. Równocześnie Śledziejowice spychają do klasy A Nadwiślan Kraków.

IV liga zachodnia (spadki do klasy okręgowej): Nowa Proszowianka, Puszcza II Niepołomice, LKS Rajsko, Węgrzcanka Wegrzce Wielkie, Orzeł Piaski Wielkie, LKS Śledziejowice

Klasy okręgowe Kraków (spadki do A klasy):
Grupa 1: Leśnik Gorenice, Orzeł Iwanowice, Pogoń Miechów
Grupa 2: Zwierzyniecki Kraków, Dąbski Kraków, Piast Wołowice + Nadwiślan Kraków
Grupa 3: Dziecanovia Dziekanowice, Pasternik Ochojno + Błękitni Bodzanów

* * *

Tarnów: wtorek, 29 czerwca 2021 r.
UNIA TARNÓW - WIŚLANIE JAŚKOWICE 4-0 (2-0)
1-0 Biały 30, 2-0 Popiela 34, 3-0 Biały 72, 4-0 Lopes 88 karny
UNIA: Lisak – Mabassa, Kokoszka, Malisz – Tyrka (55 Węgrzyn), Ostrowski (60 Wardzała), Orlik, Biały (85 M. Nowak), Putin (75 Adamski), Nytko – Popiela (75 Lopes).
WIŚLANIE: Cabaj – Pischinger (78 Źródlewski), Galos, Ochman, Antoniak – Kotwica (46 Kuliszewski), Głaz, Broda (65 Zima), Kowalik (65 Żaba), Lampart – Czarnecki (83 Szcząber).
Sędziował: Robert Marciniak (Kraków). Żółte kartki: Tyrka, Lisak, M. Nowak, Adamski – Ochman. Widzów: 1500.

Tak na dobrą sprawę losy dwumeczu ważyły się do 25 minuty rewanżowego spotkania. Wówczas, przy stanie 0-0, Wiślanie zmarnowali szansę wyjścia na prowadzenie. Mateusz Kotwica stanął oko w oko z Łukaszem Lisakiem i tę konfrontację przegrał. Chwilę potem Tarnowianie zintensyfikowali poczynania ofensywne, skutecznie kończąc dwie akcje celnymi strzałami w wykonaniu Artura Białego i Łukasza Popieli.
W drugiej połowie dominacja Unii nie podlegała dyskusji. W 72 minucie, po jednej z ataków Unii, Biały strzelił trzeciego gola, natomiast tuż przed końcem z rzutu karnego Tiago Lopes czwartego.

Skawina: sobota, 26 czerwca 2021 r.
WIŚLANIE JAŚKOWICE – UNIA TARNÓW 2-1 (2-0)
1-0 Lampart 11, 2-0 Kowalik 16, 2-1 Biały 51
WIŚLANIE: Cabaj – Pischinger (77 Źródlewski), Galos, Ochman, Kuliszewski (79 Kotwica) – Czarnecki (67 Antoniak), Głaz, Broda, Kowalik (67 Żaba), Lampart – Adisa.
UNIA: Lisak – Malisz, Kokoszka, Mabassa, Węgrzyn – Adamski (72 Tyrka), Orlik, Lopes (67 Ostrowski), Wardzała (82 Dubas), Nytko (90 Starzyk) – Biały.
Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Żółte kartki: Cabaj – Lopes, Orlik. Widzów: 750.

W pierwszym meczu barażowym w grupie IV o awans do III ligi piłkarskiej, rozegranym w sobotę, 26 czerwca 2021 roku w Skawinie, Wiślanie Jaśkowice wygrali z Unią Tarnów 2-1.
Początek meczu należał do Wiślan, którzy zademonstrowali rzadko spotykaną skuteczność. Już pierwsza składna akcja gospodarzy zakończył się golem. Po dośrodkowaniu z lewej strony Konrada Kuliszewskiego piłkę przejął Mateusz Lampart, wbiegł w pole karne i oddał strzał na bramkę. Interweniujący Łukasz Lisak nie zdołał zatrzymać futbolówki. Upłynęło lewie pięć kolejnych minut a gospodarze w kolejnej akcji podwyższyli wynik na 2-0.
W tym wypadku do dośrodkowania Sebastiana Głaza doskoczył Michała Kowalika, który strzałem głową posłał piłkę do siatki.
Tarnowianie mieli więcej z gry, częściej byli w posiadaniu piłki, ale po przerwie zdołali strzelić tylko jednego gola. Jego autorem był czołowy snajper „Jaskółek” Artur Biały. Ten sam zawodnik miał jeszcze kilka okazji, by po raz kolejny pokonać Marcina Cabaja, jednak za każdym razem brakowało mu szczęścia i skuteczności.

Okolicznościowy puchar za awans prezes MZPN Ryszard Kołtun wręczył kapitanowi Unii.