Puchar PZPN im. Kazimierza Deyny: srebro dla Małopolski
ango | 2017-07-08 17:33:37

Zakończył się turniej finałowy o Puchar PZPN im. Kazimierza Deyny (rocznik 2001) rozgrywany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Małopolska zdobyła srebrny medal po sobotniej porażce w finale - na stadionie w Płocku - z Mazowszem 1-3.
Reprezentacja Małopolski, która mieszkała w Płocku, a dojeżdżała na mecze do Drobina (powiat płocki) rozpoczęła udział od wygranej w poniedziałek z Podlaskim ZPN. - Od dwudziestej minuty przejęliśmy inicjatywę i spotkanie mieliśmy pod kontrolą - podsumował trener Łukasz Szewczyk.
Co ciekawe, mecz prowadził znany sędzia międzynarodowy Paweł Gil. W 36 minucie nie dostrzegł, że bramkarz z Podlasia interweniował rękoma poza polem karnym. Na szczęście testowany jest system VAR i koledzy arbitra siedzący za monitorami dostrzegli błąd. Z podyktowanego rzutu wolnego (17-18 metr) Dawid Szot strzelił ważną dla Małopolski bramkę.

Poniedziałek, 3 lipca:

Podlaski ZPN - Małopolski ZPN 1-3
1-0 Mateusz Gdowik 14
1-1 Remigiusz Biernat 20
1-2 Dawid Szot 37
1-3 Remigiusz Biernat 59
MZPN: Broda - Gałka, Szot, Dzierżak, Korczyk (75 Bryja) - Stachera (60 Bierówka), Janik, Biernat (70 Żółądź), Kowalczyk (73 Karkoszka), Wojtaszek (79 Juszczak) - Gruszkowski (69 Król). Trenerzy: Łukasz Szewczyk, Marcin Pasionek.

W drugim meczu grupy B:
Wielkopolski ZPN - Śląski ZPN 2-2

Grupa A (mecze w Drobinie i Staroźrebach)

Sędziował Szymon Marciniak.
MZPN: Broda - Gałka (60 Bierówka), Szot, Dzierżak, Korczyk - Stachera, Janik, Biernat, Kowalczyk (41 Karkoszka), Wojtaszek (60 Bryja) - Gruszkowski (65 Żołądź). Trenerzy: Łukasz Szewczyk, Marcin Pasionek.

- Bramkę straciliśmy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i kilku dobitkach. Wyrównanie padło po wrzutce Janika, strzale Biernata i przytomnej dobitce Kowalczyka. Tuż po zmianie stron prosty błąd popełnił nasz obrońca, Broda odbił piłkę przed siebie, a ta trafiła w nadbiegającego Szota i wpadła do siatki. Jakby tego było mało, to po kolejnym rogu i dobitkach rywal ustalił wynik meczu - podsumował trener Łukasz Szewczyk.

W drugim wtorkowym spotkaniu grupy B Podlaski ZPN wygrał z Wielkopolskim ZPN 2-0

Czwartek, 6 lipca:

Wielkopolski ZPN - Małopolski ZPN 0-1
0-1 Remigiusz Biernat 14
MZPN: Broda - Gałka, Szot, Dzierżak, Korczyk - Stachera (79 Żołądź), Janik, Biernat (70 Bierówka), Kowalczyk, Wojtaszek (60 Karkoszka) - Gruszkowski (78 Król). Trenerzy: Łukasz Szewczyk, Marcin Pasionek.

- W pierwszym kwadransie objęliśmy prowadzenie; po zagraniu Janika sam przed bramkarzem znalazł się Biernat i nie zmarnował szansy - powiedział trener Łukasz Szewczyk. - Później nie musieliśmy stawiać na atak, a dobrze zagrać w obronie i szukać szczęścia w kontrach. Pomiędzy 60 a 70 minutą po takich akcjach mieliśmy trzy wyborne okazje, ale po strzałach Biernata, Janika i Gruszkowskiego golkiper z Wielkopolski wychodził obronną ręką. Bardzo cieszymy się z tego co już osiagnęliśmy, ale uważam, że stać nas na złoto. Finał zawsze ma swoje prawa i będziemy chcieli z tego skorzystać - dodał krakowski szkoleniowiec.

O 3. miejsce: Dolnośląski ZPN - Podlaski ZPN 2-4

Mazowiecki ZPN - Małopolski ZPN 3-1 (0-0)
Bramka dla MZPN: Konrad Gruszkowski
MZPN: Broda - Gałka (53 Bierówka), Szot, Dzierżak, Korczyk - Stachera, Janik, Biernat, Kowalczyk, Wojtaszek (53 Żołądź) - Gruszkowski. Trenerzy: Łukasz Szewczyk, Marcin Pasionek.

Przeciwnik był bardzo mocny, bo oparty na graczach Legii selekcjonowanych z całej Polski. Małopolska straciła bramkę po rzucie rożnym. Trzy minuty później wyrównał Gruszkowski i rozpoczął się okres dobrej gry małopolan. Niestety, utrata kolejnego gola po kontrze sprawiła, że w końcówce należało postawić wszystko na jedną kartę, stąd trzecia bramka dla Mazowsza. Wywalczenie srebrnego medalu to ogromny sukces małopolskiego futbolu.

Kamil Broda został uznany najlepszym bramkarzem turnieju. Z kolei Konrad Gruszkowski z AS Progres Kraków okazał się - i to nie tylko dla trenerów Małopolski - odkryciem. Zauważył go także trener reprezentacji Polski Bartłomiej Zalewski. Co ciekawe, Gruszkowski nie grał w eliminacjach. (AnGo)

Reprezentacja Małopolski tuż po meczu finałowym ze srebrnymi medalami i z pucharem.

Reprezentacja Małopolski w składzie na turniej finałowy o Puchar PZPN im. Kazimierza Deyny.

Od lewej: Marcin Pasionek (trener), Dariusz Jaskólski (fizjoterapeuta), Jerzy Stokłosa (kierownik), Łukasz Szewczyk (trener).